EN

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güzelyurt’ta Millî Mücadele Müzesi ve Türk Dünyası Meydanı’nın temel atma töreninde vurguladı: “Güzelyurt’u hiçbir zaman göz ardı etmedik ve buraya yatırımların devamı için önderlik yaptık”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güzelyurt’ta Millî Mücadele Müzesi ve Türk Dünyası Meydanı’nın temel atma törenine katıldı.

Fotoğraflar

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törende yaptığı konuşmada, Güzelyurt’un Türk toprağı olduğunu, Güzelyurt halkının bir kez daha göç yaşamayacağını ve KKTC’nin bir parçası kalacağını yinelemek istediğini belirtti.

Federasyon temelinde yapılan müzakerelerde KKTC’nin zeminini zafiyete uğratmak için çeşitli oyunlar oynandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, Güzelyurt’un hiçbir zaman göz ardı edilmediğini ve buraya yatırımların devamı için önderlik yaptıklarını kaydetti.

“Seçilmemden sonra yeni siyaset, yeni anlayış öyle bir kökleşmiştir ki bunu geriye götürmeye kimsenin gücü yetmeyecektir”

Türkiye’den gelen su sayesinde Güzelyurt ovasına fidan dikilmeye başlanmasının, geleceğe umutla bakılması gerektiğinin bir işareti olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar; “Güzelyurt’a yatırım yapanlar KKTC’ye inandıkları için yapar” dedi.
Ulusal davada geri adım attırmak umudu ile Güney Kıbrıs’ta bazı haber kanallarının gereksiz bir biçimde haber yaydığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar; “Seçilmemden sonra yeni siyaset, yeni anlayış öyle bir kökleşmiştir ki bunu geriye götürmeye kimsenin gücü yetmeyecektir” dedi. 

“Yan yana yaşayan iki egemen devletin iş birliği temelinde bir antlaşmanın olabileceğini var gücümüzle haykırıyoruz”

Kıbrıs davasının Türkiye ile müşterek bir dava olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar; “Yan yana yaşayan iki egemen devletin iş birliği temelinde bir antlaşmanın olabileceğini var gücümüzle haykırıyoruz” dedi.
Kıbrıs Türk halkının en az Kıbrıs Rum halkı kadar egemen olduğunu, KKTC’nin ilelebet yaşayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar esas olanın, devlete sahip çıkmak olduğunu kaydetti. Yatırımcı ve Kıbrıs Türk halkına bu inancı aşılamak gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar KKTC’nin, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile iş birliğinde fevkalade önemli bir Türk devleti olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye ile Kıbrıs Türkü’nün arasındaki bağları kimsenin koparmaya gücünün yetmediğini vurguladı.
İnsanlık dışı muameleye karşı direniş gösteren ve devlet kuran Kıbrıs Türk halkının geçmişini müzelerde yaşatabilmenin vatan borcu olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, bu anlamlı çalışmayı çok önemsediğini ifade etti.