EN

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar,“Engeli Yaşamak” isimli serginin açılışına katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, Kültür Dairesi katkılarıyla Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) tarafından düzenlenen “Engeli Yaşamak” isimli serginin açılışına katıldı.
 
Sibel Tatar serginin açılışında yaptığı konuşmada, 25 fotoğraf sanatçısının 101 fotoğrafının yer aldığı serginin açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, sergide emeği geçen FODER, Kültür Dairesi, Engelliler Federasyonu ve Cumhurbaşkanlığı Engelliler Komitesi’ni tebrik etti.
 
Sibel Tatar, Cumhurbaşkanlığı Engelliler Komitesi Başkanı Ahmet Akdeniz’in serginin hazırlanmasının her aşamasında sanatçıların yanında olduğunu belirterek, engelliler konusunda empati yaratıp, duyarlılığı yansıtmak için Cumhurbaşkanlığında toplantıların yapıldığını söyledi.
 
Engelliyi anlamak için empati yapmak gerektiğine işaret eden Sibel Tatar, engellilerin toplum içinde yaşadığı engellerin aşılması için gerekli çalışmalarda bulunup, kamuoyu oluşturmanın önemine dikkat çekti.
 
Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Sibel Tatar öncülüğünde düzenlenen 1.Engelli Hakları Çalıştayı’nda engellilerle ilgili fotoğrafların sergilendiğini dile getiren Sibel Tatar, fotoğraf sanatçılarının engellilerle ilgili empatiyi yaşayıp, engelli olarak yaşamayı başarılı bir şekilde yansıttığını vurguladı.
 
Engellilerin engelleri aşması ve daha rahat koşullarda yaşayabilmeleri için herkesin birlik olması ve engellilerle birlikte mücadele vermesi gerektiğini anlatan Sibel Tatar, serginin bu amaca hizmeti ettiğini ve bu mesajı verdiğini dile getirdi.
 
Fotoğrafın mesaj verme ve kamuoyu oluşturmada çok etkili olduğuna işaret eden Sibel Tatar, “Engelli arkadaşlarımız hiçbir zaman kendilerini yalnız hissetmesin, her zaman yanlarındayız” dedi.