EN

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a “İzler Silinmeden” isimli albüm takdimi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ve beraberindeki heyeti kabul ederek görüştü. 

Fotoğraflar


Heyet, Cumhurbaşkanı Tatar’a “İzler Silinmeden” isimli fotoğraf albümünü takdim etti. 


Cumhurbaşkanı Tatar, Osmanlı döneminden kalan eserlerin en iyi şekilde fotoğraflanarak bir sergiye dönüştürülmesinin önemli bir çalışma ve büyük bir proje olduğunu ifade ederek, Ankara ve İstanbul’da açılan sergilerde bu fotoğrafların sergilemesinin büyük yankı yarattığını söyledi. 

Kıbrıs Adası’nda asırlardır devam eden mücadelemizin ve bırakılan izlerin silinmeyecek olmasını resmetmenin tarihi bir görev olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, teknolojinin gelişimiyle en iyi şekilde bu eserlerin yansıtılması ve geleceğe taşınmasının önemli bir çalışma olduğuna işaret etti. 

Güney Kıbrıs’ta bırakılan Türk eserlerinin korunmasının gerekliliğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhurbaşkanlığındaki ilgili komite ve Vakıflar İdaresinin Güney Kıbrıs’ta bıraktığımız tarihi eserlerin korunması için çalıştığını belirtti. 

Cumhurbaşkanı Tatar, bu çalışmada emeği geçenleri tebrik ederek bu çalışmanın dünyaya tanıtılması için yapılan çalışmaları takdir ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu eserle, bir Türk adası olarak nelere sahip olduğumuzu görme imkanımız oldu” dedi.  

Kıbrıs’ta artık iki devletliliğin esas olduğunu, dünyada yaşanan çatışmalara bakıldığında egemenlik temelinde iki devlet siyasetinin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, yeni siyasetin devam edeceğini söyledi. 

Kültür ve sanatın önemine değinen Cumhurbaşkanı Tatar, bu çalışmanın sanat anlamında da önemli bir çalışma olduğunu dile getirdi. 


Ankara ve İstanbul’da yapılan sergi açılışında büyük ilgi görüldüğünü dile getiren Mahmut Özçınar da konuşmasında, önümüzdeki günlerde bu serginin ülkemizde gerçekleşmesini hedeflediklerini söyledi. Fransa’da da bu serginin tanıtımının yapılması ve Kıbrıs Türk varlığını anlatan çalışmayı ortaya koymak için çalıştıklarını da ifade eden Özçınar, Cumhurbaşkanı Tatar’a sergi açılışlarına katılmaları ve çalışmaya gösterdikleri ilgi dolayısıyla teşekkür etti. 

Heyet Cumhurbaşkanı Tatar’a, toplam 127 Türk eserini kapsayan İngilizce ve Türkçe bilgilerin yer aldığı albümü takdim ederek eseri tanıttı.